Divadelní spolek Klicpera
 

Sadská a okolí


Tipy na výlet

 • Ostrá (cca 15km přes Lysou n/L)
 • Vesnice řemesel a umění Botanicus
 • Muzeum kamen
 • Přerov n/L (cca 12 km)
 • Polabské národopisné muzeum
 • Muzeum MOTO–VELO
 • Muzeum Lidových staveb Kouřim
 • Zámek a hotel Loučeň
 • Zoologická zahrada Chleby
 • Jezdecká škola Equus Kinsky Hradištko tel.777 247 110/ubytování (4 km)
 • Vlastivědné muzeum Nymburk – stálá expozice Bohumila Hrabala (8km)
 • Ateliér Kuba Kersko (5km) – výstavy, vernisáže,výroba keramiky,
  tel.
  325 598 122 
 • Restaurace Kersko (5km) – Hájenka tel. 325 598 056
 • Ohio Kersko/nonstop/ tel. 325 598 052
 • U Pramene /vedle Josefského pramene/
nahoru

VÝLETY NA KOLE

Jezero v Sadské

 

 

 

Na kole můžete ze Sadské vyrazit kamkoliv. Žádné velké kopce, samá rovinka. Ale nejpoptávanější a nejlákavější výlet je ze Sadské přes Nymburk do Poděbrad a na soutok Labe s Cidlinou.
Připravte si kolo, batůžek a pití, vyrážíme z náměstí Palackého v Sadské od Mariánského sloupu.

Vyjíždíme do Nymburka a Poděbrad

PodebradyNa náměstí  se dáte po hlavní silnici směrem na Nymburk a na prvním rozcestí sjedete z hlavní na vedlejší silnici do leva. Ulice nese název Jindřichova a pokračuje dále jako Lázeňská. U hotelu Modrá hvězda zahnete do prava a řítíte se až na konec ulice, kde úzká silnice pokračuje buď doprava ke Zvěřínku, nebo za betonové zábrany k jezeru.

Na cyklostezku 0019 přes Zvěřínek

Koho bolí nožičky a raději se veze po asfaltu, vydá se z konce Lázeňské ulice do prava krásnou úzkou silnicí do Zvěřínku a cestou se může kochat výhledem na kostel Sv. Apolináře v Sadské, lesem a políčky. Ve Zvěřínku pokračujete do Píst, které leží po levé straně od Zvěřínka a můžete navštívit třeba jeden z posledních dochovaných písečných přesypů v Polabí, na ploše 3,7 ha. Vyskytují s zde vzácné teplomilné rostliny i mikroflora a dosud pohyblivá duna se zde vytvořila během čtvrtohor.

Na cyklostezku kolem Labe

PístyKdo má raději terén, může se vydat do Píst kolem Jezera, tozn. pokračovat po cestě za ulicí Lázeňskou v Sadské rovně za betonové zábrany a u Jezera do prava úzkou cestičkou až k restauraci Rybářka. Je jedno z které strany objedete chatovou osadu Vodrážka, ale rozhodně se dostanete k Labi. Pokud se u Labe vydáte do leva, pojedete sice krásnou, ale náročnou neupravenou cestou kolem Hradištka, Kerska a Semic do Lysé, kde vyjedete u chatiček a u mostu. Budete trochu natřesení, ale výlet stojí za to. Pokud se vydáte v pravo, dostanete se na krásnou asfaltovou cyklostezku sousedů Nymburáků u Píst 0019, na tu samou, kterou doporučujeme v předchozí pohodlnější cestě přes Zvěřínek.

Cyklostezka 0019 z Píst

NymburkTato velmi pohodlná a malebná cyklostezka vás zavede v podstatě až do Poděbrad. A všechno je na ní velmi dobře značené. Ke všemu si v Nymburce budete moci vybrat, po kterém břehu Labe do Poděbrad pojedete. Zda po levém, či pravém (druhý břeh cyklostezka č.24) Samozřejmě nejlepší je projet si obě cesty, jednu tam a jednu zpátky. Na trase se můžete občerstvit v řadě restaurací, hospůdek, stánků, ale také prohlédnout Ostrov v Nymburce, krásný park pod hradbami, kostel Sv. Jiljí, či navštívit muzeum. Vidět Poděbrady rozhodně stojí za to! A to nejen překrásnou kolonádu a dřímavý klid nově upraveného parku. Byla by škoda se dívat jen ze sedla kola. A když už z kola slezete, odpočiňte si a popojeďte vláčkem na soutok Labe a Cidliny. Nebo je libo raději parník? Od soutoku se dá pokračovat dál na kole, to už je na Vás. Šťastnou cestu!

nahoru
mapa Sadska
mapa města Sadská
mapa regionu Nymburk
kostel sv. Apolináře
Sadská - náměstí
Sadská v zimě Josefský pramen
Sadská - náměstí Josefský pramen v Kersku
písečný přesyp u Píst
Hrabalova chata
Jezero v Sadské
jezero - Sadská
jezero - Sadská
nahoru