Divadelní spolek Klicpera
 

Končí kino? Nebo nekončí?
Nekončí! Vlastně, jak se to vezme…

Už dva měsíce poslouchám fámy a klípky, že kino zcela jiste končí. Z několika zdrojů jsem se doslechla, že nebude nic, ani pohádky, ani filmy, ani besídky školáků, ba ani Mikuláš, protože je kino prodané a noví majitelé mají s tímto prostorem jiné plány.
Sakra, říkám si, že by mi něco uniklo? Vždyť mám, propánajána, podepsanou smlouvu v zásuvce…
Takže. Dovolte mi, abych vše uvedla na pravou míru.
Kino je opravdu prodané a vlastníky jsou pan a paní Mahrikovi, příjemní mladí lidé. Nová smlouva mezi Mahrikovými a KIC města Sadská byla podepsána v červenci, a to od srpna 2006 na dalších pět let.
V kině jsou již nasmlouvaná představení až do února, takže se můžete těšit na pohádky, na Mikuláše, na vánoční koncert, ale i na kouzelníky a staropražský kabaret.
Co je však opravdu ohroženo? Promítání filmů.
Naše promítací přístroje sice nejsou digitální, jako je tomu v multikinech, ani zvuk není dolby stereo, ale jsou ješte dobré. Spousta malých kin má starší přístroje a také s nimi vystačí. Kde je tedy problém? Od nového roku jsou zahraniční filmy opatřeny jinou zvukovou stopou, tzv. „azurovou.“ A naše přrístroje nejsou schopny tuto zvukovou stopu snímat, takže film by běžel buď bez zvuku, nebo s vydatným šuměním. Promítačky lze upravit pro snímání této zvukové stopy, a úprava od podniku „Kinotechnika Praha“, která by nainstalovala čtecí zařízení, by stála 60.000,- Kč. Je to hodně peněz na to, že do kina na film zabloudí maximálně 50 lidí a někdy třeba vůbec nikdo. Na druhou stranu je ale škoda promítání úplně zrušit. Vždyť je v kině kvalitní plátno, reproduktory slouží a promítačky jsou dobré. Co tedy s tím?
Rozprodat, nechat zreznout… Přitom Nymburk promítá, Poděbrady promítají, Lysá promítá… kde na to ta malá kina vzala? Pochybovala jsem, že vyhodila 60 tisíc, když jistě bojují o každou korunu. Nakonec jsem zjistila, že promítačky se dají upravit (samozřejmě-jak jinak, zlaté české ručičky si poradí se vším.) ovšem úprava i s materiálem vyjde stejně na 20 tisíc. A ty KIC nemá.
Musela jsem zrušit film Satan přichází a film pro děti Divočina. Rafťáci budou, protože to je český film, s tím není problém. Budou i Účastníci zájezdu. Ale co Garfield II? Šifra mistra Leonarda? Mám je také zrušit? Další novinky a pěkné filmy nemohu zatím objednávat.
Doufám, že čtecí zařízení na začarovanou zvukovou stopu, která je prý šetrnější k životnímu prostředí, nějak seženeme, i když to bude chvíli trvat. A vás, občany ze Sadské žádám o jediné. Pokud chcete, aby se kino udrželo, NAVŠTĚVUJTE HO PROSÍM. Ať už filmy, nebo divadlo. Tím pomůžete zmírnit náklady, které město s tímto prostorem má.

Výzva pro firmy a podniky.
Všimli jste si, že naše kino v současné době nemá jméno?
Je to prostě „kino Sadská.“
Představte si, že bychom ho uváděli v novinách, na plakátech a nástěnkách jako
„kino ( a název Vaší firmy).“ Která firma se může pochlubit, že se podle ní jmenuje kino?
Prosíme o prostředky na čtecí zařízení azurové stopy formou sponzorského daru.
Nabízíme za to: Vaše jméno v názvu kina (souhlas majitelů máme)
Prezentování v médiích, uvádění tohoto názvu v médiích při jakékoliv akci.
Reklamu nad vchodem do kina.
Reklamu na všech plakátech a letácích KIC.